نکات مهم در مورد خرید و فروش سهام

نکات مهم در مورد خرید و فروش سهام

نماد معاملاتی

برای تسهیل انجام معاملات توسط سیستم کامپیوتری، برای هر نوع از اوراق بهادار، نماد خاصی طراحی شده که متشکل از چند حرف می‌باشد. اولین حرف این نماد، مشخصه صنعت یا گروهی است که شرکت در قالب آن فعالیت می‌کند. سایر حروف نیز خلاصه‌ای از نام شرکت است و معمولاً به گونه‌ای انتخاب می‌شود که به خوبی نام شرکت اصلی را تداعی کند. مثلاً نماد «وآتی» که مختص «شرکت سرمایه‌گذاری آیته دماوند» است، بر اساس اولین حرف «و» نشان می‌دهد که شرکت در گروه شرکت‌های سرمایه‌گذاری (واسطه مالی) بوده و سایر حروف «آتی» نیز مخفی است از نام «آتیه دماوند» یا مثلاً «شبهرن» نشان می‌دهد که شرکت در گروه صنایع «شیمیایی» فعالیت می‌کند و «بهرن» آن مبین «نفت بهران» است. در صورتی که به جای سهم، حق تقدم آن معامله شود، در آخر نماد، معمولاً حرف «ح» که نشان

دهنده حق تقدم آن سهم است، درج می‌شود. مانند «وآتیخ» که معرف حق تقدم شرکت سرمایه‌گذاری آتیه دماوند می‌باشد.


برای مشاهده بانک پایان نامه حسابداری و مقاله انگلیسی حسابداری و مقاله انگلیسی حسابداری با ترجمه

فارسی ومقاله انگلیسی حسابداری علمی پژوهشی و مقاله انگلیسی حسابداری علمی ترویجی و مشاهده مقالات و پایان نامه های دسته بندی شده براساس موضوعات حسابداری می توانید به سایت پایان نامه و مقاله حسابداری مراجعه نمایید همچنین امکان ثبت سفارش پیش پروپزال، ترجمه مقاله ، پایان نامه ، مبانی نظری ، جمع آوری داده های شرکتهای بورسی و … در انتهای هر مقاله فراهم شده است. در قسمت پنل کاربری می توانید مقالات دانلود شده و سفارشات ثبت شده را پیگیری نمایید. به منظور استفاده هر چه بهتر از مطالب سایت حتما راهنمای سایت را مطالعه نمایید.


توقف نماد معاملاتی

نماد معاملاتی اوراق بهادار پذیرفته شده در بوری در مواردی به شرح زیر متوقف خواهد شد:

  1. قبل از برگزاری مجامع عمومی صاحبان سهام شرکت‌های پذیرفته شده و قبل از برگزاری جلسه هیأت مدیره‌ای که طی آن مقرر است در خصوص اختیارات تفویض شده توسط مجمع عمومی فوق‌العاده در خصوص افزایش سرمایه تصمیم‌گیری شود.
  2. در صورتی که اوراق بهادار، مطابق مقررات، مشمول تغییر طبقه‌بندی از تابلو یا تالاری گردد که در آن فعال است،
  3. در صورتی که ناشر اوراق بهادار، مطابق مقررات سازمان، ضوابط اطلاع رسانی را رعایت نکرده باشد،
  4. در صورتی که حسابرس و بازرس قانونی نسبت به صورت‌های مالی شرکت‌های پذیرفته شده یا حساب‌های اوراق بهادار اظهارنظر "مردود" یا عدم "عدم اظهار نظر" ارائه نموده باشد،
  5. در صورتی که معاملات اوراق بهادار مظنون به استفاده از اطلاعات نهانی یا دستکاری قیمت توسط برخی از افراد باشد.

به استثنای بند نخست که شرکت موظف به اعلام مراتب مطابق ضوابط مربوطه می‌باشد، سازمان بورس و اوراق بهادار در سایر موارد، اطلاعیه توقف معاملات اوراق بهادار را حداکثر تا پایان همان روز پس از توقف نماد معاملاتی، با ذکر دلیل توقف، زمان توقف و شرایط بازگشایی نماد، برای عموم منتشر می‌نماید و حسب مورد به صورت کتبی به اطلاع شرکت رسانده می‌شود.

کد معاملاتی

از آنجا که داد و ستد اوراق بهادار با استفاده از سامانه رایانه‌ای معاملات انجام می‌شود، لازم است همه خریداران و فرشندگان دارای کد منحصر به فرد خود باشند تا کارگزار بتواند بر اساس آن به خرید و فروش اوراق بهادار بپردازد. کد معاملاتی، شناسه‌ای است که بر اساس مشخصات و اطلاعات فردی سرمایه‌گذار از جمله کد ملی وی تعیین می‌شود. مد معاملاتی سرمایه‌گذار منحصر به فرد است و هر سرمایه‌گذار یک کد معاملاتی دارد. دریافت کد معاملاتی از طریق کارگزار و با ارایه مدرک شناسایی-کپی شناسنامه و شماره ملی- و فقط یکبار انجام می‌شود.


برای مشاهده بانک پایان نامه حسابداری و مقاله انگلیسی حسابداری و مقاله انگلیسی حسابداری با ترجمه فارسی ومقاله انگلیسی حسابداری علمی پژوهشی و مقاله انگلیسی حسابداری علمی ترویجی و مشاهده مقالات و پایان نامه های دسته بندی شده براساس موضوعات حسابداری می توانید به سایت پایان نامه و مقاله حسابداری مراجعه نمایید همچنین امکان ثبت سفارش پیش پروپزال، ترجمه مقاله ، پایان نامه ، مبانی نظری ، جمع آوری داده های شرکتهای بورسی و … در انتهای هر مقاله فراهم شده است. در قسمت پنل کاربری می توانید مقالات دانلود شده و سفارشات ثبت شده را پیگیری نمایید. به منظور استفاده هر چه بهتر از مطالب سایت حتما راهنمای سایت را مطالعه نمایید.


سهام شناور آزاد

سهام شناور آزاد، درصدی از تعداد سهام یک شرکت است که در اختیار سهامداران جزء –کمتر از پنج درصد- باشد. میزان کمی سهام شناور آزاد عددی است که از نتیجه کسر تعداد سهام در دست سهامداران راهبردی از کل سهام شرکت به دست می‌آید. منظور از سهامداران راهبردی سهامدارانی هستند که در کوتاه مدت قصد واگذاری سهام خود را نداشته و معمولاً برای اعمال مدیریت خود این سهام را حفظ نمایند. با این فرض، در محاسبه سهام شناور آزاد تعداد سهام متعلق به دارندگان سهام راهبردی از تعداد کل سهام موجود کسر می‌شود.

به طور کلی می‌توان بیان نمود که سهام شناور آزاد شامل آن بخش از سهام متعلق به دولت و سهامداران عمده اداره کننده شرکت نمی‌شود که به هیچ وجه حاضر به فروش سهام خود نیستند. مثلاً فرض کنید هشتاد درصد سهام شرکتی در اختیار یک موسسه باشد که هیچ وقت هم نخواهد آن سهام را به فروش برساند، پس این شرکت فقط بیست درصد سهام شناور آزاد دارد که مورد داد و ستد قرار می‌گیرد. این نسبت در تعیین درصد نقدشوندگی سهام، تاثیرگذار خواهد بود.

در بسیاری از بورس‌های دنیا، شرکت‌هایی که کمتر از ۲۵ درصد سهام آنها به صورت شناور آزاد باشد، از فهرست شرکت‌های بورسی حذف می‌شوند. به دلیل آنکه اگر مالکین شرکتی تمایلی ندارند که حداقل ۲۵ درصد سهام بیم مردم توزیع شود و علاقمند به نگهداری سهام برای خود می‌باشند، دلیلی برای حضور آنها در بازار متشکل سرمایه وجود ندارد.

اگر سهمی نسبت سهام شناور آزاد بیشتری داشته باشد، امکان دستکاری قیمت آن کمتر می‌شود زیرا حجم منابعی که برای دستکاری آن لازم است، خیلی زیاد می‌باشد. اما شرکتی که کوچک است و سهم شناور آزاد آن کم می‌باشد، به سادگی دچار دستکاری قیمت می‌شود.

به عنوان مثال، شرکتی را در نظر بگیرید که ترکیب سهامداران آن به شرح زیر است:

 

شخص الف (حقیقی یا حقوقی)

۴۰%

شخص ب (حقیقی یا حقوقی)

۲۰%

شخص د (حقیقی یا حقوقی)

۱۰%

سایر سهامداران (حقیقی یا حقوقی)

۳۰%

کل

۱۰۰%

 

میزان سهام شناور آزاد این شرکت ۳۰ درصد می‌باشد.

سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در راستای شفاف‌سازی بازار و همچنین حرکت به سوی بازاری کارآ سهامدارد یا سهامداران عمده شرکت‌های متقاضی پذیرش در بورس را موظف نمود تا حداکثر ظرف مدت دو سال از تاریخ درج، حداقل بیست درصد سهم خود را به شکل گسترده توزیع نمایند (مصوب مهرماه سال ۱۳۸۳). به گونه‌ای که حداقل بیست درص سهام شناور آزاد داشته باشند. همچنین شرکت‌های پذیرفته شده موجود نیز می‌بایست ظرف مدت یک سال شرایط خود را با این دستور منطبق نمایند.


برای مشاهده بانک پایان نامه حسابداری و مقاله انگلیسی حسابداری و مقاله انگلیسی حسابداری با ترجمه فارسی ومقاله انگلیسی حسابداری علمی پژوهشی و مقاله انگلیسی حسابداری علمی ترویجی و مشاهده مقالات و پایان نامه های دسته بندی شده براساس موضوعات حسابداری می توانید به سایت پایان نامه و مقاله حسابداری مراجعه نمایید همچنین امکان ثبت سفارش پیش پروپزال، ترجمه مقاله ، پایان نامه ، مبانی نظری ، جمع آوری داده های شرکتهای بورسی و … در انتهای هر مقاله فراهم شده است. در قسمت پنل کاربری می توانید مقالات دانلود شده و سفارشات ثبت شده را پیگیری نمایید. به منظور استفاده هر چه بهتر از مطالب سایت حتما راهنمای سایت را مطالعه نمایید.


قیمت پایانی

پس از خاتمه ساعات معاملاتی، قیمت پایانی یک سهم با توجه به پارامترهایی همچون: قیمت پایانی روز قبل، میانگین موزون قیمت در روز جاری، تعداد سهام معامله شده در روز جاری و میزان حجم مبنا شرکت با استفاده از فرمول زیر محاسبه می‌گردد.

P=P۱+{(P– P۱)*(N/M)}

P: قیمت پایانی روز جاری،

P۱: قیمت پایانی روز قبل،

P : میانگین موزون قیمت در روز جاری،

N: تعداد سهام معامله شده در روز جاری

M: حجم مبنا: عملکرد حجم مبنا به اینگونه است که تعداد مشخصی از سهام شرکت در یک روز باید معامله شود تا قیمت آن سهم بتواند مشمول تغییر مثبت یا منفی قرار گیرد. به عبارتی دیگر، نسبت تغییر به نسبت سهام معامله شده از حجم مبنا بستگی دارد. در صورتی که تعداد سهام مورد نظر معامله شود، کل تغییر قیمت پذیرفته می‌شود. لازم به ذکر است که اگر نسبت تعداد سهام معامله شده در روز جاری به حجم مبنا، بزرگتر از یک باشد، به جای آن عدد یک قرار می‌گیرد.

حجم مبنا

حجم مبنا به عنوان حجمی از معامله سهام یک شرکت در یک جلسه معاملاتی است که بتواند تاثیرگذار بر روی تغییر قیمت سهم در آن روز گردد. با اعمال این روش، پذیرش میانگین وزنی قیمت معاملات هر روز یک نماد، به عنوان آخرین قیمت آن روز و قیمت مبنا جهت اعمال دامنه نوسان قیمت روز معاملاتی بعد، مشروط به انجام معامله تا حجم معینی از سهام گردیده است.

بورس اوراق بهادار تهران به منظور اطمینان از تغییر قیمت سهام شرکت‌ها پذیرفته شده در نتیجه معامله حداقل تعداد معینی از سهام شرکت سیستم حجم مبنا را تعریف نمود. حجم مبنا از تاریخ ۲۹/۰۵/۸۲ به اجرا گذاشته شد. فرمول حجم مبنا در ابتدا به اینگونه بود که شش ده هزارم تعداد سهام شرکت در یک روز باید مورد داد و ستد قرار می‌گرفت تا قیمت آن سهم بتواند مشمول تغییر مثبت یا منفی شود. این نسبت با یک تعدیل، از تاریخ ۱۵/۰۱/۸۳ به هشت ده هزارم تعداد سهام شرکت تغییر یافت. به عنوان مثال؛ اگر شرکتی تعداد ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ سهم باشد، حجم مبنا آن شرکت برابر ۴۰۰.۰۰۰ سهم خواهد بود.

این ضریب محاسبه از تاریخ ۰۲/۰۴/۸۶ با هدف کاهش حجم مبنا شرکت‌های بزرگ- شرکت‌های دارای سرمایه بیشتر از ۳۰۰۰ ریال- از هشت ده هزارم به چهار ده هزارم کاهش یافت. همچنین از تاریخ ۲۱/۰۵/۸۶ حجم مبنای شرکت‌هایی که سرمایه آنها بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ میلیارد ریال بود بر مبنای پنج ده هزارم تعداد سهام آنها اعمال گردید.

دامنه نوسان قیمت سهام

(برای مشاهده مقالات و پایان نامه های مرتبط با می توانید بر روی عبارات "قیمت سهام" و "پیش بینی قیمت سهام"  کلیک نمایید)

دامنه نوسان قیمت سهام، محدوده مجلز برای تغییر قیمت سهم در یک جلسه معاملات می‌باشد. به گونه‌ای که انجام معامله در خارج از دامنه تعیین شده در هر روزز غیر ممکن باشد.

تاثیر دامنه نوسان قیمت سهام در مواقعی که بازار دچار آشفتگی شده، کاملاً مشهود است. در شرایط آشفتگی بازار معمولاً سرمایه‌گذاران تحت جو روانی بازار قرار گرفته و تصمیمات غیر منطقی و شتابزده‌ای اتخاذ می‌نمایند. که اینگونه تصمیم‌ها در میان سرمایه‌گذاران انفرادی بیشتر بوده و احتمال زیان این سرمایه‌گذاران در زمان آشفتگی بازار بسیار بالا می‌باشد.

دامنه نوسان روزانه قیمت سهام در بورس تهران در حال حاضر ۳ درصد تعیین شده است و از این رو قیمت سهام یک شرکت در یک روز حداکثر می‌تواند ۳ درصد نسبت به قیمت پایانی روز افزایش یا کاهش یابد.


برای مشاهده بانک پایان نامه حسابداری و مقاله انگلیسی حسابداری و مقاله انگلیسی حسابداری با ترجمه فارسی ومقاله انگلیسی حسابداری علمی پژوهشی و مقاله انگلیسی حسابداری علمی ترویجی و مشاهده مقالات و پایان نامه های دسته بندی شده براساس موضوعات حسابداری می توانید به سایت پایان نامه و مقاله حسابداری مراجعه نمایید همچنین امکان ثبت سفارش پیش پروپزال، ترجمه مقاله ، پایان نامه ، مبانی نظری ، جمع آوری داده های شرکتهای بورسی و … در انتهای هر مقاله فراهم شده است. در قسمت پنل کاربری می توانید مقالات دانلود شده و سفارشات ثبت شده را پیگیری نمایید. به منظور استفاده هر چه بهتر از مطالب سایت حتما راهنمای سایت را مطالعه نمایید.


تابلوهای بورس

پذیرش و معاملات اوراق بهادار در بورس تهران در قالب دو بازار اول و دوم و بازار اوراق مشارکت انجام می‌شود:

  1. تابلوی اصلی بازار اول؛ سهام و حق تقدم شرکت‌های پذیرفته شده در تابلوی اصلی،
  2. تابلوی فرعی بازار اول؛ سهام و حق تقدم شرکت‌های پذیرفته شده در تابلوی فرعی،
  3. بازار دوم؛ سهام و حق تقدم شرکت‌های پذیرفته شده در بازار دوم،
  4. بازار اوراق مشارکت

تابلوی اصلی بازار اول مربوط به شرکت‌هایی است که حداثل سرمایه آنها دویست میلیارد ریال و سهام شناور آزاد آنها حداقل ۲۰ درصد است. در تابلوی فرعی بازار اول نیز شرکت‌هایی با حداقل سرمایه یکصد میلیارد ریال و سهام شناور آزاد ۱۵ درصد پذیرش می‌شوند. بازار دوم متعلق به شرکت‌های کوچک با حداقل سرمایه سی میلیارد ریال است.

یک دیدگاه در نوشته‌ی “نکات مهم در مورد خرید و فروش سهام